Friss publikációk

Bonus Nuntium A Koszta József Múzeum online folyóirata logo

ISSN 2676-8933 Online

2024/3. szám

Abstract
This paper presents the contents of my presentation at the Communist Parties in the Soviet Bloc in 1980-1985. Corrosion of the system conference, held in Prague in October 2023. The aim of the conference was to present the crisis phenomena that affected the socialist states of Central and Eastern Europe. In my presentation, I therefore reviewed the external and internal factors that brought Hungary to the brink of insolvency by the end of the 1970s. The country was days away from bankruptcy in the early 1980s because of its heavy debt in Western currencies. Therefore, the only possible way left for its leadership to keep the country solvent was to join the IMF and the World Bank. Accession to international financial organisations had already been mooted after the Second World War but was not pursued due to the Communist takeover. From the late 1970s, as economic difficulties worsened, accession negotiations were launched, leading to our eventual admission to both organisations in 1982. This was because the decline of the Soviet Union’s power had given the domestic political leadership some room to open up to the West. The Soviets were then no longer able to offer their “allies” any meaningful assistance to successfully deal with their economic problems. In my presentation, I showed the path to accession.

 

Dr. Habil. Fenyvesi Anna – Dr. Donald W. Peckham

Rezümé
1944 december 18-án egy amerikai B-17-es harci bombázó zuhant le Szentes határában, miután egy kelet-németországi bevetésen, majd pedig Magyarország fölött is találat érte. Két pilótája sikeresen földet ért ejtőernyőjével, és az elkövetkező napokat Szentesen töltötték, majd december 23-án visszatértek bázisukra, az olaszországi Bariba. Szentesen töltött napjaikat dr. Rózsavölgyi József, a városi kórház fül-orr-gégészének házában, annak vendégeként töltötték. E nem szokványos fogadtatás történetét fejtjük fel USA-beli és magyar források felhasználásával, többek között a titkosítás alól nemrégiben kikerült amerikai katonai iratok alapján.
Jelen írásunkkal a II. világháború 1944-es eseményeinek nyolcvanadik évfordulója kapcsán USA-beli és magyar források felhasználásával kívánunk adalékkal szolgálni egyrészt az események történeti feltárásához, másrészt a világháború alatt Magyarországon lezuhant amerikai repülőgépek történetének kutatásához.  Emellett egy mára már sajnálatos módon elfeledett szentesi orvos, dr. Rózsavölgyi József (1889–1960) amerikai kapcsolatait kívánjuk feltárni, és egyben az emléke előtt szeretnénk tisztelegni.

Rezümé
Tanulmányomban az olvasóknak egy rövid ismertetést kívánok adni a későbbi Csongrád Vármegyei Múzeum történetének előzményeiről. A múzeum alapítását helyi lokálpatriótákat összefogó Történelmi és Régészeti Társulat valósította meg. Az ehhez elvezető utat, valamint a múzeum gyűjteményeinek a gyarapodásáról és a korszakban fellépő nehézségekről is szeretnék egy rövid áttekintés adni.

Rezümé
A magyar társadalomnak még a XX. század közepén is többségét tette ki a parasztság. A vidéki közösségekben az aratás és a cséplés minden embert mozgósított a nyári időszakban. Legtöbben a megélhetésükhöz szükséges egész évi bevételt ekkor tudták megkeresni. A Péter Pál napján (június 29.) kezdődő, közel egy hónapi tartó aratási időszakot lezáró aratóbál nem csupán egy vidám mulatság volt a 20. század eleji vidéki magyar társadalomban, hanem a kulturális identitás kifejezésének és megőrzésének fontos eszköze is. Ez a hagyománnyá vált esemény tükrözte és egyben formálta is a közösség értékrendjét, normáit és önképét. Elsősorban szorosan kapcsolódott a mezőgazdasági munkafolyamatokhoz, ezáltal kifejezve a földművelő életmód szerepét a vidéki identitásban.  Szentes északi határrészein a 2000-es évek elején még emberi emlékezettel elérhető volt ez a kulturális hagyományunk, melyet egy kistőkei tanyai asszony elbeszélései által ismerhetünk meg.

2024/2. szám

Rezümé
Jelen publikáció a színházi folyamatok azon hazai momentumait mutatja be, amely a hivatalos színészoktatás kezdetétől a Tanácsköztársaság utáni időszakig, egészen Trianonig tart Magyarországon. A vizsgált időszak: 1865–1921. A folyamat különös, politikával átitatott epizódja a Tanácsköztársaság történéseire reagáló új közéleti-színházi mozgalom megjelenése, amelyre külön is kitér az írás. Ez pedig a „Fehér színház”.

2024/1. szám

Rezümé
Die ungarische Theaterszene hatte zwischen 1938 und 1955 einen langen Weg zu gehen. In 17 Jahren wurde das Land von der faschistischen Interessensphäre in den Kreml überführt. Man könnte sagen, dass sich in dieser Zeit nur das Äußere verändert hat, denn wir sind von einem Extrem zum anderen gekommen. Nichts hat sich geändert, denn die Rolle der Akteure war immer dieselbe: Sie mussten in ihrer ständigen Verwundbarkeit als ideologische Aushängeschilder des Regimes fungieren. In meiner Publikation betrachte ich die wichtigsten und charakteristischen Momente des Theaterlebens vom tatsächlichen und konkreten Auftreten des Faschismus bis zum Kommunismus.

Rezümé
Szentes valaha a legsűrűbben „tanyásodott települések” egyike volt, mozgalmas tanyai társadalmi élettel. Kistőke és Nagytőke Magyartéssel, Zalotával és Jaksorral együtt Szentes legnagyobb kiterjedésű határrészét alkották. A 2000-es években indult átfogó, a tanyai életmód minden területére kiterjedő. kutatás arra kereste a választ, hogy a tanyák virágkorában mi jellemezte a térség gazdálkodását, társadalmi életét, várossal való kapcsolatát. A szóban forgó határrészek tanyai életmódjáról korábban még nem készült néprajzi feljegyzés. A határrészek eltérő adottságai a tanyai gazdaságok nagy változatosságát hozták létre. A kutatás nyomán kirajzolódott térség egyik vezető gazdasági ágazatának, a juhászatnak múltja. A helyszíni néprajzi gyűjtésen alapuló munka az elmúlt években jelenkori folytatással vált naprakésszé a helytörténeti kutatás és lokális ismeretanyag bővítése céljából.

2023/3. szám

 

Dr. habil. UDVARVÖLGYI ZSOLT ANDRÁS, PhD

2023/2. szám

Rezümé
Hogyan formálta a filmesztéta Balázs Béla, és a filozófus Lukács György a magyar színészképzést a 20. században? Lehet, hogy pontosabb lenne így kérdeznünk: Hogyan formálta a politika a magyar színészek képzését a múlt században? Magyarországon a társadalmi változások és a művészeti élet mozgásai mindig politikai befolyása alatt álltak…

Rezümé
Az alábbi cikk Szentkirályi Tóth Vince sakkmester életének – senki által fel nem kutatott – apró részleteit gyűjtötte egybe. Bepillantást kapunk a családi szálak mellett Közép- és Dél-Magyarország sakkéletébe, és egy fiatal tehetség vidéki indulásának körülményeibe, valamint a háború által fenyegetett, majd sújtott ország sakktársadalmába is. Szentkirályi a maga módján megpróbált ebből kitörni… 

Rezümé
Az 1956-os forradalom kitörésének nincsen kerek évfordulója ebben az évben, mégis szívem régi vágya volt megjelentetni ezt az írásomat. Miért esett a választásom erre most? Mert a forradalomnak még nincs vége, sem Európában, sem Magyarországon. Európában, közvetlen szomszédunkban háború dúl, országunk szabadság vágya, önállósága, szabad önkifejezése több nagyhatalomnak most sem tetszik. Kik voltak azok a forradalmárok, akik megásták a diktatúra sírját, és elültették a szabadság magjait? Többen most is köztünk élnek-az ő visszaemlékezéseiknek ad helyet ez az írás. Forradalmi tetteik most is példát és utat mutatnak: vannak harcok, melyeket meg kell ezután is vívnunk.  Legyünk bátrak a jelenben és a jövőben, és tekintsünk büszkén vissza az egykori 1956-os hőseinkre!

2023/1. szám

Rezümé
Fejes Sándor  római katolikus pap levelét közöljük most, amelyet 1945. április 23-án intézett hivatali és egyházmegyei elöljárójához, Főtisztelendő Dr. Pétery Józsefhez . A következőkben izgalmas történeti kordokumentumot olvashatunk, amely a szentesi 1944-45-ös hétköznapokat, az oroszok bevonulását, valamint az élet újraindulását hozza elénk.

 

Szarvas Angéla és Bozóki Balázs

Rezümé
A Tápió-vidéken is gyakori volt régebben a rostkender (Cannabis sativa ssp. sativa) termesztése. Ahogyan az ország minden területén, így térségünkben is mára már kevés gazdálkodó foglalkozik ennek a széles körben hasznosítható növénynek a termesztésével. Kutatásunkban szerettük volna felmérni, hogy hány gazdálkodó termeszt kendert a vidékünkön. Felmértük a kendertermesztők tudását, motivációját, valamit tanulmányoztuk, hogy a kenderhez kötődő hagyományok mennyire maradtak fenn. Interjúink során megállapítottuk, hogy a kenderrel foglalkozó gazdálkodók számára fontos a hagyományőrzés. A növény termesztéséhez és feldolgozásához szükséges ismereteik megszerzésénél hagyományos tudásra hagyatkoztak. A Tápió-vidéken 4 aktív kendertermelőt sikerült megismernünk, akik ismerik egymást, de szoros szakmai kapcsolatot nem ápolnak. A termelők motivációi sokban hasonlóak, de bizonyos tényezőkben eltérnek. A kendernövény felhasználását befolyásolja az is, hogy a gazdálkodó foglalkozik-e állattartással. Azon gazdálkodók, akik önellátásra törekednek, igyekeznek a kender növény minden részét, illetve a feldolgozás melléktermékeit is hasznosítani. Térségünk gazdálkodóinál megtalálhatóak a kenderfeldolgozás hagyományos eszközei, melyeket a múlt századok szokásai és praktikái szerint használnak. Azon gazdálkodó, aki nagyobb üzemben foglakozik textilfeldolgozással, a munkafázisok többségét már gépesítette, de bizonyos eljárásoknál még alkalmaz hagyományos technikákat. Kutatásunk megmutatta, hogy a kender növény termesztésének fontos szerepe van nemcsak abban, hogy a 21. század ökológiai válságában egy környezettudatos alternatívaként jelenjen meg, hanem abban is, hogy a magyarság mezőgazdasági hagyományai fennmaradhassanak.

Rezümé
Az utóbbi évtizedek életformaváltása, és ezzel a tanyai életforma háttérbeszorulása ellenére Szentes még mindig az Alföld tanyás határú városai közé tartozik. Valaha a legsűrűbben tanyásodott települések egyike volt, mozgalmas tanyai társadalmi élettel. A magyar tanyavilág a 19. században kezdett formálódni különféle kölcsönhatások eredménye képpen, majd a 20. század elejére alakult az Alföld jellemző településformájává. Szentes tanyavilága a török-kor nyomán létrejött hatalmas, város körül pusztán maradt területein jött létre, melyek az 1835-ös örökváltság és a reformkori árvízmentesítések nyomán váltak ismét lakottá. A 19. század közepén a kiterjedt határrészeken élő tanyai népesség gyarapodása folytán egyre inkább szükségessé vált a külterületi iskolák létrehozása. A Zalotai iskola Szentes északi, Kistőke, Nagytőke, Zalota és Jaksor határrészek legészakibb pontján helyezkedik el. A tanyai iskolák kialakulása is az egyházi oktatás kezeiből indult ki, majd a dualizmus idején folytatódott. Az államosítás során a fenntartásuk állami kézbe került és folytatódott a tanyai iskolahálózat kiépítése. Az Zalotai iskola 1908-tól kezdődően látta el a könyék tanyán élő gyermekeit, ahova főképpen Zalotáról, Bökényből és a szomszédos Jaksorról jártak gyermekek, később Magyartésről is.  Mivel a Zalotai iskola a Nagytőkei iskola felügyelete alá tartozott, ezért története szervesen kapcsolódik Nagytőkéhez. A Zalotai iskola 1977-ben szűnt meg a körzetesítés nyomán. Alapításától kezdve a megszűnésig a rendelkezésre álló szakirodalom valamint az iskola egykori tanulóival és pedagógusával készített személyes interjúk engednek bővebb bepillantást.

2022/2. szám

Konferencia közlemények –
Kiss Bálint református lelkipásztor-teológus születésének 250. évfordulójára, 2022. december 10-én, a szentesi Koszta József Múzeumban rendezett tudományos konferencián elhangzott előadások:

Rezümé
A szentesi izraelita hitközségnek elválaszthatatlan részét képezte a gyermekek oktatása. Nem egyedülálló jelenség ez, hiszen a zsidóság számára az oktatás vallási kötelesség. A magas szín-vonalú és eredményes pedagógiai tevékenységük az egész városban ismert és elfogadott volt. Keresztény felekezetek gyermekei is részesültek az izraelita iskola áldásaiból. Az 1841 és 1943 között fennálló intézmény története azonban szomorú véget ért. A vidéki zsidóság elhurcolása a szentesieket is érintette. A gyermekek és szüleik, tanáraik és hittestvéreik jelentős része az auschwitzi lágerekben és munkásszázadokban fejezte be életét. Emléküket az egykori zsina-góga falai, az izraelita temetőben felállított emlékmű és a Zsoldos Ferenc Szakgimnázium B épületében elhelyezett emlékjel hirdeti.

2022/1. szám

A Koszta József Múzeum közgyűjteményi fennállásának 125. évfordulójára, 2022. május 23-án rendezett tudományos konferencia szerkesztett előadásai:

Rezümé
A Körös-kultúra az első letelepült, növénytermesztéssel és állattenyésztéssel is foglalkozó népesség a Kárpát-medencében, melynek nyomai Szentes környékéről, mint legkorábbi emberi előfordulás nyomai, előkerültek. A hajdani szentesi és Szentes környéki, vizekben gazdag táj megfelelő körülményeket nyújtott a megtelepedésükre, hiszen a kultúrára jellemző, hogy vízpartokon foglalták el szálláshelyeiket. Újabb lelőhelyeik folyamatosan kerülnek elő térségünkből. A legújabb leletek a városi csatornarendszer kiépítése során kerültek elő a Korsós sorról és a Boros Sámuel utcából. Az előbbi lelőhelyen csupán egy, míg a Boros Sámuel utcából 23 objektum került elő. Sajnos a csatornázás nyomvonala nem biztosított ideális körülményeket a régészeti feltárásokhoz, így az objektumok kiterjedését aligha lehetett meghatározni. Azonban a kultúrára jellemző módon, nagy mennyiségű leletanyag, elsősorban kerámiatöredék származik innen. Mindkét lelőhely anyagára jellemző, hogy a klasszikus edényformák és díszítőelemek is jelen vannak, mint a lábas edények, kalász minta, körömbevágás, ugyanakkor a fiatalabb Körös-kultúrás jegyek, mint a fényezett felület, vagy a vonalas díszítések variációi is előfordulnak. Az anyag részletes elemzése a kultúra pontosabb megismeréséhez mindenképpen hozzájárulna.

 

Vágvölgyi Zoltán

2021/4. szám

Rezümé
Szentes belvárosában (Csongrád-Csanád megye), a Petőfi Sándor utca 4. szám alatti „Gólyás-ház” melléképületének bontásakor előkerült egy trapéz alakú nyílás, mely vízelvezető funkcióval bírt, és egy téglaboltozattal lezárt kúthoz vezetett. A téglával kirakott, sárral tapasztott kutat feltártuk és dokumentáltuk. Megjelenésében és méretében a pusztai gulyakutakkal mutat rokonságot, építését a 18–19. századra tesszük.

Rezümé
Az alábbi cikkben bemutatásra kerül a szentesi Koszta József Múzeum állandó kiállítása autizmusbaráttá formálásának szakmai lépései: a szenzoros érzékenyítő programnak, az autizmusbarát tájékoztató füzet szerkesztési elveinek és az azzal szoros összhangban lévő kék útvonal tervezésének ismertetése.

2021/3. szám

2021/2. szám

Eucharisztikus Kongresszus

Dr. Gruber László

2021/1. szám

Rezümé
Csallány Gábor, a Koszta József Múzeum alapító igazgatója, korának köztiszteletben álló jeles személyisége volt. Halálát követő évtizedekben személyét, munkásságát becsben tartották. Emléktáblája a róla elnevezett múzeumi épület falán látható. A tavalyi év során a 2. világhábo-rú idején tanúsított dicstelen politikai szerepvállalásáról terjedtek el hírek. Az általam tanulmá-nyozott dokumentumok mindezt nem támasztják alá.

2020/4. szám

Abstract
The genre of my present study is a keynote essay. The aim of my essay-style dissertation is to start a discourse on acting training in Hungary, around the training of actors, which is so popular and at the same time treated as a negative news stream, with special regard to the administrative and legal operation of the University of Theater and Film Arts.

Trianontól Párizsig

Szabó Dániel

Rezümé
Tanulmányomban a trianoni békeszerződés megkötésétől, a párizsi békeszerződésig tekintem át, Magyarország határainak változásait. Kitérek a fontosabb területi elképzelésekre melyek szép számban születtek, itthon és külföldön egyaránt a két világháború között. Ezután Németország által támogatott, és megvalósult területi revíziókat veszem sorra, 1938-1941 között. A második világháború alatt történt eseményeket részletesen nem tárgyalom, csak a béketapogatózásokat 1943-tól, a német megszállást, valamint a sikertelen kiugrást említem meg, melyek döntő szerepet játszottak a nagyhatalmak későbbi döntéseiben. A háború utáni magyar béke előkészítésről is szólok röviden. Majd a Külügyminiszterek Tanácsának három ülésszakát nézném át részletesebben, mivel itt döntöttek ténylegesen, a leendő határok sorsáról. Az ülésszakok között a magyar kormányküldöttség útjaira is kitérek, melyeket Moszkvába, Washingtonba, Londonba és Párizsba tettek annak reményében, hogy a leendő békeszerződésnél változásokat érjenek el. A Külügyminiszterek Tanácsának párizsi és new york-i ülésszaka között a párizsi békekonferencia döntéseit mutatom be. A gazdasági és katonai döntéseket nem mutatom be részletesen. A területi és politikai bizottságok döntéseit, a román-magyar, valamint a csehszlovák-magyar határ vitáit, tárgyalom bővebben. Legvégül kitérek a békeszerződés aláírására, annak ratifikálására, mellyel kialakultak a mai Magyarország határai.

2020/3. szám

Rezümé
E rövid tanulmány a családfakutatás digitális módszereinek felhasználásával keresi és találja meg egy 18. század végén, 19. század elején prominens szentesi római katolikus jobbágycsalád, az Aradi család eredetét, azaz hogy a család első szentesi képviselői, Aradi János és felesége, Vesszős Anna pontosan mikor, honnan, és hogyan érkezett meg Szentesre az 1751-re, amikor az első szentesi anyakönyvi bejegyzésben megjelennek. A FamilySearch adatbázisban (familysearch.org) végrehajtott módszeres keresés kimutatja a családfő jelenlétét 1729-től a Heves megyei Zsadányban, majd pedig gyerekei születését 1731-től ugyanott, előbb első, majd pedig második feleségétől. A család anyakönyvi bejegyzéseken keresztül kimutatható módon 1743 tavasza után elhagyta Zsadányt, és legalább 1744. októberétől Kiskunfélegyházán élt, ahol további három gyerekük született. Az utolsó, őket (keresztszülőként) említő kiskunfélegyházi anyakönyvi bejegyzés 1749. januárjából való, mely idő után elhagyták a falut és Szentesre költöztek, legkésőbb 1750 végén, Aradi Katalin szentesi házasságkötése előtt. A FamilySearch indexelt, kereshető digitális születési anyakönyvi adatbázisa a hagyományos anyakönyvi keresést helyileg és időben kiterjesztett módon teszi lehetővé. Az adatbázis anyakönyvi indexében való módszeres keresésen keresztül feltárhatóvá válnak az Alföld török idők utáni újratelepítésének családokra lebontható folyamatai, s ez olyan új adalékokkal szolgál az egyes alföldi helységek településtörténetéhez a digitális módszerek használatával, amelyek korábban, e módszerek nélkül nem lettek volna megtalálhatók.

Rezümé
A tanulmány egy sajátos forrástípus, az egyházi anyakönyvek segítségével próbál betekintést engedni a szentesi evangélikus közösség 19. századi mindennapjaiba. A dokumentumokban rejlő lehetőségeket kiaknázva arra keresi választ, hogy lutheri tanok követői honnan, milyen településekről származtak, milyen foglalkozásokat űztek illetve milyen társadalmi kapcsolatokat alakítottak ki egymás között.

Rezümé
A Múzeumok Őszi Fesztiválja című, országosan megrendezésre kerülő programsorozaton a Koszta József Múzeum évek óta részt vesz. Az élményszerű ismeretátadás széleskörű lehetőségeit bemutató események célja a múzeum népszerűsítése. Az összefoglaló a Fesztivál történetéről és tematikáiról, valamint a Koszta József Múzeum idei programjairól számol be.

Rezümé
Tavaly ősszel indult el múzeumunkban a No Para! című múzeumandragógiai sorozat. Mivel korábban ilyen jellegű képzés itt nem fordult elő, ezért teljesen új területet próbáltunk meghódítani. Elsőként nézzük meg, mit is jelent a múzeumandragógia nálunk. A múzeumpedagógia mellett a múzeum ismeretterjesztő/oktató tevékenységének kibővítése kifejezetten a felnőtt korosztály számára. Kötetlen, interaktív találkozások sora, ahol a múzeum munkatársai által előre meghatározott téma/témák mentén új ismereteket adunk át az érdeklődőknek. Olyan témák is előkerülnek, amivel tönkrement tárgyak javítását, felújítását is elvégezhetjük. Ezek nem mesterfogások, hanem a hétköznapokban is használható praktikus ötletek-tanácsok. No Para!

Rezümé
Tanulmányomban a Koszta József Múzeumban eddig megvalósított és a jövőben megvalósításra váró digitális múzeumpedagógiai feladatokat ismertetem. Két részből tevődik össze az értekezésem. Az első felében az interneten elérhető forrásgyűjtemények felépítését és használatát mutatom be. Ezt követően ezeknek az oldalaknak a segítségével bemutatok egy múzeumi forráselemző órát. A tanulmány második része az eddig megvalósult digitális múzeumpedagógiai témanapok rövid bemutatására és az időszaki kiállításunkhoz kapcsolódó feladatsorok ismertetésével folytatom. Az értekezés végén a jövőben megvalósításra váró digitális múzeumpedagógiai fejlesztésekre is kitérek.

2020/1. szám

Rezümé

Farkas László Róbert történész-muzeológus, a Koszta József Múzeum igazgatója riportot készített dr. Sári Ilonával, aki felfedezője és tanára volt a Kossuth-díjas színművésznek, Őze Lajosnak. A közlemény egyben forrás közleménynek számít, hiszen a 98 éves tanárnővel készült interjú még a közönség számára ismeretlen részleteket is közöl Őze Lajos pályájának kezdeteiről.

Rezümé

A tanulmány Ortutay Gyula munkásságának legfontosabb sajátosságait próbálja összegezni a témában 1978 óta napvilágot látott emlékező írások, tanulmányok és monografikus igényű feldolgozások segítségével, miközben felvillantja politikai pályafutásának legfőbb vonásait is. Az egész életmű megítélése szempontjából kulcsfontosságú momentumnak tekinthető a 2009-2010-ben három kötetben közreadott Napló, a benne foglaltak értelmezése és az életművel történő összevetése azonban még várat magára.

Rezümé

Tanulmányomban Őze Lajos életéről, munkásságáról, nehéz gyermekkoráról, iskolás éveiről írok. Bemutatom tanárnőjét, aki korán felismerte színészi tehetségét és segítette pályája elindulásában. Színészi tanulóévei során meghatározó mentorait, akiktől a szakma minden apró mozzanatát megtanulta. Karrierjét vidéken kezdte, ahol több színdarabban is ki tudta magát próbálni. Gazdag munkássága miatt csak főbb színházi szerepeit és filmes karrierje fontosabb állomásait mutatom be. Pályája során megközelítőleg száz színházi előadásban játszott, és legalább ugyanennyi filmben szerepelt. Megtörte a betegség és fiatalon hunyt el, mégis kész életművet hagyott maga után, mely máig hat színházművészetünkre.

Őze Lajos

Verebes István

2019/4. szám

Rezümé

Horváth Mihály a 19. századi magyar történelem egyik fontos személyisége. Történészként, történetíróként új szemléletet követett történeti munkáiban, addig ismeretlen forrásokat és dokumentumokat tárt fel a magyar történettudomány számára. 1848/49-es eseményekben komoly szerepet vállalt – vallás-és közoktatásügyi miniszter volt a Szemere-kormányban – az emigrációban pedig a fentebb említett történészi vénáját kamatoztatta. Hazatérése után aktív szerepet játszott a magyar tudományos életben. Kiadott kötetei nagy hatással voltak a korszak történetírására. 1848 előtti munkáira tematikai szempontból az újszerűség, tartalmilag a nemzeti önérzet ápolása jellemző illetve a liberális jellegű átalakulás támogatása figyelhető meg. Ezekhez társult még a nyelvújítási mozgalmat követő világosabb és könnyedebb stílus. Emigrálása után komoly forrásfeltáró tevékenységet végzett, addig ismeretlen dokumentumokat sikerült publikálnia a szakmának, korábbi munkáit pedig tartalmilag bővítette, új köteteket jelentettett meg és a szövegeken stilisztikailag javított. A polgári liberális történetírás egyik nagy alakja, aki új aspektusaiban is vizsgálta hazánk történelmét. Forrásfeltáró- és elemző munkája kitűnő, rengeteg új iratot, dokumentumot sikerült feltárnia, főleg külföldi levéltárakban (pl.: Brüsszel). Népszerűsége a nyelvújítás miatt tudományos nyelvként is használható magyar nyelvben rejlett. Munkáinak nyelvezete érthető, egyszerű, elhagyta a régi, körülményes – akár latin nyelvű – megfogalmazásokat. Horváth az 1867 utáni átformálódó és modernizálódó magyar történetírás vezéralakjává vált, egészen 1878-ban bekövetkezett haláláig.

Rezümé

A ’szent liturgia’ különleges komplexitás és szintézis: Isten és ember, Krisztus és Egyház, égi és földi liturgia, túlvilág és evilág, örökkévalóság és idő, kairosz és kronosz, tér és idő, kozmosz és történelem, emlékezés és reménység, emberi keresés és Isten által adott válasz, horizontális és vertikális dimenziók, lakoma és áldozat sajátos módon találkoznak Krisztus keresztje függőleges és vízszintes szárának metszésében. A felkelő Nap irányában, Kelet felé bemutatott liturgia figyelmének középpontjában a meghalt, de feltámadt és felmagasztaltatott Úr áll, aki majd újra visszatér, s akinek visszatértét az Eucharisztiában már most látjuk. Az Eucharisztia szentsége olyan belső dinamikával rendelkezik, amelynek célja az emberiség és a világ új éggé és új földdé való átváltozása, Isten és ember egyesülése. A Krisztus húsvéti áldozatából való részesedésben a ’szent liturgia’ átlép minden időbeli és térbeli határon, hogy Krisztus azon órájára gyűjtsön egybe, amely a liturgiában nyer elővételezést, és így a történelmet annak céljára nyitottá teszi. A liturgiában a történelem és a kozmosz végső célja, vagyis az „Isten minden mindenben” alapgondolat beteljesüléséért imádkozunk, a liturgia által ez folyamatosan valósul, és a liturgia révén ezt mintegy elővételezzük.

Rezümé

E.M. Forster A gép megáll című 1909-ben írt novellája, melyet H.G. Wells 1904-ben írt Egy modern utópia című regénye ihletett és annak egyfajta gúnyrajzát mutatja be, egészen 21. századi félelmeket jelenít meg. Internetszerű multimédiás kommunikációba burkolózó, mozgásszegény életmódot folytató, a valóságtól teljesen elidegenedett, atomizált emberek életébe nyerhetünk bepillantást, akik gépi segítség nélkül már létezni sem tudnak. Mintegy 100 évvel később ez a novella, illetve ennek tragikus végkifejlete ötlik fel a neurológus, regényíró és publicista Oliver Sacks fejében amint a new yorki utcákon figyeli az okoseszközöket nélkülözhetetlen kellékként maguknál tartó kortársait.

Rezümé

A 19. század második felében Magyarországon is megjelentek a bolgár nemzetiségű kertészek, akik jelentékeny hatást gyakoroltak a hazai kertkultúrára. Térségünkben 1875-ben Szegváron létesültek a Károlyi uradalomtól bérelt földterületeken az első bolgárrendszerű kertészetek, amelyek kiindulópontjai voltak az intenzív zöldségtermesztésnek, ahonnan az új ismeretek hamarosan a magyar lakosság körében is széles körben elterjedtek. A bolgárok új zöldségféleségeket is magukkal hoztak, amelyek korábban a Kárpát-medencében nem igazán számítottak ismertnek.  Ezeket a növényeket a magyar lakosság először idegenkedve fogadta,  később azonban a mindennapi táplálkozásban is megjelenhettek és elterjedhettek.

Rezümé

Tanulmányomban Farkas Bertalan az első magyar űrhajós űrrepülésének létrejöttét kívánom bemutatni. Ennek megismeréséhez röviden ismertetem a hidegháborús űrversenyt és annak néhány fontosabb eseményét. Kitérek a magyar fejlesztésű űreszközökre és a magyar részvételre az Interkozmosz programban. Ezután ismertetem Farkas Bertalannak és Magyari Bélának a kiválasztását és felkészülésüknek a menetét. A tanulmányomban kitérek Farkas Bertalan űrrepülésére és az űrben elvégzett kísérleteire. Ezt követően bemutatom az első magyar űrrepülés fogadtatását, végül Farkas Bertalan Szegeden és Szentesen tett látogatásait ismerhetik meg az olvasók.

Rezümé

Az egész életében Tömörkényen dolgozó néhai Vincze János cipészmester műhelyének tárgyi hagyatéka keresztmetszetet nyújt arról, milyen eszközkészlettel dolgozott egy huszadik századi dél-alföldi cipő-és csizmakészítő kisiparos. A tárgyak egy több évtizeden át működő cipészműhely életéről mesélnek. Gépei és speciális kéziszerszámai mellett különösen érdekesek a mester által megőrzött kaptafák és csizmasámfák. A hagyaték 2017-es felgyűjtésével Szentes környékének egy fontos ipartörténeti emlékegyüttese került megmentésre. A néhai mester fia emlékeit is megosztotta velünk, amelyek fontos adalékokat szolgáltatnak a műhely történetéhez. Az anyag legfontosabb elemeit az ópustaszeri Szabadtéri Néprajzi gyűjteményben kiállításon tervezzük bemutatni.

Rezümé

Tanulmányomban a Szegeden született, és ugyanitt elhunyt szentmártoni Pottyondy Károly ezredes életútját mutatom be. A tipikus csapattiszti pályát befutott tiszt előbb a világháborúban tűnt ki, és nyert el magas kitüntetéseket a fronton, majd 1919-ben aktívan fellépett az ellenforradalom győzelméért szülővárosában. A ’20-as években a szegedi vámőrkerület parancsnoka, rövid ideig a Csongrád vármegyei Vitézi Szék székkapitánya volt. Nyugállományba vonulása után is a település közéletének aktív szereplője, a ’19-es ellenforradalom emlékének őrzője, a törvényhatósági bizottság tagja. Hosszú élete részeként megérte még a Kádár-korszak első éveit is. A témaválasztást, Pottyondy jelentős katonai és közéleti pályafutása mellett, indokolja születésének 145. és a Vitézi Rend megalapításának 100. évfordulója.

Rezümé

2019 nyarán felkérést kaptam Farkas László Róbert igazgató úrtól, a szentesi Koszta József Múzeum vezetőjétől, hogy vállaljam el a következő időszaki kiállítás kurátori feladatait. Mivel szakmai pályám első évtizedeiben sokat foglalkoztam az 1945 és 1989 közötti magyar–román párt- és államközi kapcsolatok, valamint Bukarest magyarságpolitikájának történetével, elvállaltam a felkérést. Az egyik első feladatom az volt, hogy írjak meg egy olyan háttértanulmányt, amelyben összefoglalom az 1989-es temesvári népfelkeléshez, és a bukaresti „fordulathoz” (melyet nevezhetnénk Ceauşescu-ellenes puccsnak vagy „átmentési forradalomnak” is) vezető utat. A december 22-i és a rákövetkező napok eseményeire részletesebben nem tértem ki, mert ez egy külön tanulmány feladata lenne. Mivel eredetileg nem tudományos publikációnak készült a szöveg, ezért mellőztem a hivatkozásokat. Az olvasó tájékoztatására a tanulmány végére egy ajánló irodalmat illesztettem.

2019/3. szám

Rezümé

Szentes városának dinamikus fejlődése a török kiűzése után indult meg. A 17.-18. század fordulóján báró Harruckern János György – a délvidéki törökellenes harcok élelmezési főhadbiztosa – kapta meg a település környéki birtokokat az uralkodótól jutalom gyanánt. A földesúr jelentős kedvezményekkel csábította vissza a helyieket, sikeresen kezelte a vallási különbségeket. A fejlődéshez a legnagyobb mértékben az a körülmény járult hozzá, hogy Szentes lett a délvédéki harcok miatt a császári hadsereg élelmezési központja.
A város folyamatosan terjeszkedett a négy égtáj irányába, az évszázadok folyamán a város vezetése mindig próbálta a lehető legegyértelműbb közigazgatást kialakítani. Először a kerületeket alakították ki, folyamatosak voltak a házszámozások és az egységes rend kialakítása. A 18. század folyamán egyre több és pontosabb térkép is készült, amelyen a változásokat pontosan jelölték.
Az 1850-es és 1860-as évektől kezdve kezdődött el az átlátható igazgatás kialakítása, amelyre főleg az adózás átláthatósága miatt volt szükség. A dualizmus korában pedig tulajdonképpen az építkezésekkel – Megyeháza, Petőfi Szálló stb. – kialakult a mai városkép. A századfordulón lezajlott rendezés következtében egy modern, közigazgatásilag rendezett várost sikerült kialakítani, minden esetleges hibája ellenére. A városi vezetés sokáig küzdött azért, hogy egy átlátható rendszert alakítson ki, és bő száz év alatt sikerrel végrehajtották a terveiket.

In memoriam Labádi Lajos

Kaiser László

Rezümé

A társadalmi élet szervezett színtereit tekintve Szentesen – hasonlóan Magyarország legtöbb településéhez – csak néhány kérészéletű kezdeményezéssel találkozhatunk a 19. század első felében. Az igazi áttörést a hazánk és Ausztria között 1867-ben megkötött kiegyezés hozta meg, onnantól kezdve sorra alakultak a dél-alföldi városban a különböző egyletek, népkörök. Kiemelendő közülük a helyi olvasókör, amelynek tagsága a szentesi vezető értelmiségiek közül került ki, és amely jelentős szerepet játszott a közművelődés terjesztésében, illetve a polgári fejlődés előmozdításában.

Rezümé

Tanulmányomban Szentes és szűkebb környezetének II. világháború végi, közvetlenül a front átvonulása előtti mindennapjait mutatom be egészen az 1945-ös év elejéig, amikor a helyi viszonyok elkezdtek normalizálódni. Az eddigi helytörténeti művekkel ellentétben – miszerint gyors és harcoktól mentes volt a frontátvonulás – a városban jelentős harcok folytak le, melyekről a helyi Historia Domus mellett későbbi levéltári források is beszámolnak. Ezeket az összecsapásokat egy itt szolgáló magyar tiszt szemszögéből és az ő naplójának a segítségével ismertetem. Ezután a megszállást, a szovjetek és román katonák által elkövetet rablásokról és közállapotokról a levéltári forrásokban fellelt jegyzőkönyvek alapján nyerhetünk tisztább képet az 1944 végi kaotikus állapotokról. A tanulmányban szólok még a háborús károk felszámolásáról is és a helyi közigazgatás újjáalakulásáról, melyben nagy szerepet játszott dr. Négyesi Imre munkássága. Röviden kitérek a helyi politikai pártok újjáalakulására. A helyi sajtó ebben az évben egy rövid, pár számot megélt kommunista lap kiadását leszámítva nem volt Szentesen, így a tárgyalt időszak főként a levéltárban fellelt forrásokra, korábbi helytörténészek által elkezdett munkákra és a régió nagyobb lapjaiban a várossal foglalkozó forrásokra épül. Remélem, hogy ezzel a tanulmánnyal melyben új és eddig még nem publikált anyagok is bemutatásra kerülnek jobb képet tudunk kapni Szentes II. világháborút követő köz- és politikai állapotairól.

Rezümé

A debreceni székhelyű, dálnoki Miklós Béla vezette ideiglenes kormány az 1945. február 5-i rendeletével felállította a népbíróság intézményét. Ez egy olyan különleges bíróság volt, amelyben a kormánypártok által delegált laikus személyek a jogvégzett tanácsvezető bíróval együtt hozták meg az ítéletet. Tehát pártbíróságról volt szó. Ez lehetővé tette, hogy bosszúszomjas emberek az 1945 előtti vélt vagy valós sérelmeik miatt népbíróság elé juttassanak számos embert. Ez történt Huszák Elemér esetében is, aki a 2. világháború alatt egy ideig újságíróként dolgozott Szentesen. Egy helyi ismerőse jelentette föl azzal a váddal, hogy nyilaskeresztes karszalaggal, fegyverrel a kezében látta őt 1944 végén Budapesten. Az 1946-os népbírósági tárgyaláson kiderült, hogy a vádlott a politikai rendőrségen verések hatására írta alá az önmagára terhelő vallomást. Sohasem volt nyilas, ellenkezőleg, több zsidót megmentett az üldöztetéstől. Ennek ellenére hat hónap börtönre ítélték, amelyet az előzetes letartóztatással a népbíróság kitöltöttnek vett. Az internálótáborból csak 1947-ben szabadult ki.

2019/2. szám

VÖRÖS GABRIELLA – SZABÓ JÁNOS JÓZSEF
Jazig nő és férfi temetkezése Szentesről
Friss régészeti adatok a Tiszántúl
római kori benépesítéséhez

Az egész szám megtekinthető vagy letölthető

2019/1. szám

Rezümé

A 21. században a gyorsan fejlődő számítógépes technológia következtében megindult a levéltárakban őrzött iratok digitalizációja. Magyarországon az Arcanum nevű cég jár az élen az iratok feldolgozása terén. Ezek következtében a történettudomány tekintetében is új lehetőségek nyíltak meg az utóbbi években.
Szentes környéki halmok vizsgálatához jó alapot nyújtanak a georeferált térképek. Az Alföldre különösen jellemzőek a mesterséges és a természetes úton létrejött halmok. A város környéke is bővelkedik ilyen kisebb kiemelkedésekben. A legjelentősebb és legérdekesebb halmok kiválogatásánál szempont volt, hogy mennyi információt hordoz róluk az írott anyag és a térképek a változást milyen mértékben követik. Általánosságban a lakosok vészterhes időkben (Szentilona-dombjához kapcsolódó történet), különleges esemény (Pankotai halomhoz kapcsolt sáskajárás) kapcsán vagy csak a város történetét kiegészítendő (Besenyő-halom, letelepedett kunokra utaltak a névvel) kötöttek egy-egy halomhoz valamilyen egyedi történetet.
A környék halmainak vizsgálata alapján során jól lehet rekonstruálni, miként változott meg a település környéke. Nagyon sok kiemelkedés, domb – maga a város is egy ilyenre épült – található a vidéken, amelyekhez akár néphagyományok, történetek is kapcsolódnak. A sík terület okán, nagyon jó tájékozódási és letelepedési pontot jelentettek az emberek számára. Sok környékbeli falut is ezeknek a környékén találunk meg. Az évszázadok folyamán az ember tájátalakító tevékenységének következtében, a halmok és környékük fokozatosan átalakultak, döntő többségük pedig mára vagy eltűnt, vagy pusztulófélben van. A térképek jól visszaadják a terület változásait, nyomon lehet követni a táj változásait.

Rezümé

Az alföldi festészet egyik legnagyobb alakja volt Koszta József (Brassó, 1861 – Budapest, 1949). Az európai hírű művész mégis Szentesen, a város határában találta meg új otthonát, művészete ezen a tájon érett be. A magyar állam az újonnan alapított Kossuth-díjjal 1948-ban ismerte el munkásságát. Végakarata azonban nem teljesülhetett, mivel szentesi földben szeretett volna nyugodni. Neves halottaink kutatása során még 2007-ben a Tájak Korok Múzeumok Koszta Klubjának vezetője, Lantos Imre rájött arra, hogy híres festőművészünk, Koszta József évtizedekig jeltelen sírban nyugodott a Kerepesi temetőben, míg sírköve a művészparcellába került, ahová a szentesi városvezetők jártak –tévesen – koszorúzni. A klub felkutatta és gondozta a sírt, illetve kapcsolatot keresett más szervezetekkel, hogy végleges és méltóságteljes megoldás szülessen. Közben a művész feleségének sírját közel hatvan évvel a halála után fel akarták számolni a szentesi Kálvária temetőben. Ezek a fejlemények indították el az Együtt Szentesért Egyesület, a Koszta Klub és az önkormányzat által kezdeményezett folyamatot, mely két évet vett igénybe. Az első körös elutasítás után második nekifutásra sikerült exhumálni, majd hazaszállítani és végleges nyughelyre helyezni a művészt, immáron feleségével együtt. A város lakossága mintegy 240 ezer forinttal támogatta a temetési ceremóniát, mely 2008. október 25-én zajlott ünnepélyes körülmények között.

Rezümé

Az új gazdasági mechanizmus (1968–1972) sok tekintetben hozott változásokat nemcsak a gazdasági és politikai, hanem a kulturális életben is. Jelen tanulmány azt vizsgálja, hogy a könnyűzenei élet részvevőire és intézményeire mekkora hatással volt a pártállam által előirányzott új működési elv, amely ugyan jelentős korrekciókat tartalmazott a korábbi gyakorlathoz képest, azonban alapjaiban mégsem rendítette meg a fennálló politikai rendszert. Számba veszi a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat, az Országos Rendező Iroda és a Nemzetközi Koncert Igazgatóság tevékenységében beállt változásokat, azt, miként tartotta számon és irányította őket a hatalom a némiképp liberalizálódó, ámde pártállami rendszer keretei között maradó Magyarországon. A Magyar Nemzet Levéltár Országos Levéltárának dokumentumaira, valamint több fontos könnyűzenei szereplővel készített interjúra alapozó tanulmány azt boncolgatja, mekkora részben volt az új gazdasági mechanizmus hatása, és mekkora mértékben magyarázható a könnyűzenei élet sajátosságaival az a tény, hogy ezek az intézmények profitorientált módon működtek, miközben óhatatlanul meg kellett felelniük a sokszor kézivezérelt hatalmi struktúrának és a szocialista erkölcs elvárásainak. A Művelődésügyi Minisztérium iratai arra is rávilágítanak, hogy a szocialista országok közötti együttműködés mekkora mozgásteret hagyott a magyar könnyűzenei szcéna muzsikusainak és impresszálással foglalkozó pártállami hivatalnokainak a kooperáció elmélyítésére és arra, hogy Nyugat-Európába exportálják a magyar populáris zene termékeit.

Rezümé

Robert Sarah, az Istentiszteleti és Szentségi Fegyelmi Kongregáció bíboros-prefektusa egy 2016-ban Londonban megrendezett konferencián azzal a kéréssel fordult a papok és hívek felé, hogy térjenek vissza ahhoz a gyakorlathoz, amikor is az Eucharisztia ünneplésekor együtt ugyanabba az irányba fordulnak, Kelet felé vagy legalább is a templom apszisa felé, az Úr felé, aki jön. Ezt az ősi és egyetemesen elterjedt celebrálási módot három, alapvető szempont támasztja alá:
A szentmise alapvetően egy hatalmas imádság. Az oltár ugyanazon oldalán álló pap és a hívő nép azonos irányban, kelet felé fordulva együtt fohászkodik és könyörög az Úrhoz. Minthogy Isten maga testet öltött és a földi térbe és időbe belépett, illendő, hogy a mi Istennel való beszédünk ’testet öltő’, krisztologikus legyen, hogy Jézus Krisztus közvetítésével, aki értünk ember lett, forduljunk a háromszemélyű egy Istenhez. A feltámadt Krisztusra utaló felkelő Nap kozmikus szimbóluma a minden helyre kiterjedő univerzalitást fejezi ki, és mégis megtartja az isteni kinyilatkoztatás konkrét jellegét.
A szentmise továbbá Istennek bemutatott áldozat és ünnepi lakoma. A mai történelmi és liturgiai ismereteink fényében biztonsággal kijelenthetjük, hogy Jézus nem nézett szembe tanítványaival a Sanctissumum megalapításakor. Egyrészt, mert ez teljesen ellentmond az ókori asztali etikettnek, másrészt pedig, az Utolsó Vacsora résztvevői, Jézus és apostolai, mint hívő zsidók, nem egymással szemben ültek, hanem mindnyájan egy irányba, a Sion hegyi szentély felé fordultak, a zsidó liturgikus előírások szerint. Minthogy a szentmise nemcsak ünnepi lakoma, hanem közösségben bemutatott áldozat is, ezért jobban megfelel a versus orientem celebrálási irány. A pap a közösség élén állva viszi a Mennyei Atya elé az áldozatot. Ez a szimbolika fejezi ki jobban a pap és hívek egységét, hiszen valamennyien egy irányba, Isten felé fordulva állnak. A szentmisében továbbá testet kell, hogy öltsön az Egyház hite szerint a megdicsőült Krisztus visszatérésének a várása is, ill. az Úr felé haladás, az eszkatológikus-paruziális dimenzió. Az olyan liturgikus celebrálás, amely kelet felé irányul, egyben azt is jelenti, hogy ezzel belépünk a történelem jövője, az új ég és új föld felé irányuló menetbe, amely Krisztus felé vezet bennünket. A pap és a közösség nem önmagával dialogizál, hanem közös mozgásban van a visszatérő Úr felé. Ez a fajta elhelyezkedés adja az Eucharisztia nagyságát és biztosítja annak transzcendens jellegét, megóvva a közösséget attól, hogy önmagába zárkózzon.

Grósz Károly „Arad” utáni szegedi interjúja

Dr. Medgyesi Konstantin – Sólyom Andrea

Rezümé

1988. augusztus 28-án Grósz Károly, Magyarország akkori tényleges vezetője elfogadta a gyors invitálást és szembenézett Ceaușescu-val, a hírhedt román kommunista diktátorral. A tárgyalás eredménye közismert: teljes kudarc. A magyar közvélemény akkor szembesült a megbeszélés totális sikertelenségével, amikor Grósz Károly visszatérve magyar területre, a későeste folyamán, Szegeden interjút adott a Magyar Televíziónak. E forrásközlésben ennek a híres-hírhedt interjúnak a szövegét publikáljuk.

Rezümé

A szerző a nők orvostudományban betöltött szerepéről ír az ókortól egészen 1220-ig, amikor is a már akkor nagyhírű párizsi Sorbone Egyetem megtiltotta a nők orvosegyetemi képzését. (A döntés okát nem ismerjük.)
Az ókori Babilóniában, Asszíriában, Görögországban, majd az ókori Egyiptomban is természetes volt a nők szerepvállalása, így orvosként való működésük is. A középkor kezdetén a Salernói Orvosi Egyetem i.u. 900-as években alakult. Viszonylag nagyszámú női hallgatója is volt. Azonban a Sorbone Egyetem határozata folytán a nőket 350-400 évre kizárták sajnos az orvosképzésből, így az orvosi munka gyakorlásából is.

Rezümé

A Vág-mentén 1849 nyarán végrehajtott sikertelen ellentámadási kísérleteknek köszönhetően a kezdeményezés Haynau és a cs. kir. hadsereg kezébe került. A főhadparancsnok sikeres támadást indított Győrnél 1849. június 27-én, amelynek következménye a július 2-iki komáromi csata lett. Eközben a kormány, a győri vereség hatására újabb összpontosítást dolgozott ki, a helyét pedig Komárom helyett Szegednél jelölték ki. Görgei Artúr elfogadta ugyan a tervet, de egy tévedésnek köszönhetően Kossuth és a kormány úgy hitte, ellenszegült a parancsnak, emiatt leváltották. A tiszteknek köszönhetően megmaradhatott azonban a Komáromnál lévő erők élén. A július 2-iki csatában Görgei komoly fejsérülést szenvedett, amely miatt nem mindig tudott dönteni. A döntésképtelen Görgei helyett ekkor Klapka vitte a főparancsnoki teendőket. Vezetésével július 11-én újabb csatára került sor Komáromnál, amely a magyar fél vereségével zárult. Július 13-án a kivonulásra jelölt hadtestek megkezdték a levonulást.

Rezümé

Tanulmányom apropóját egy 1915-ben az egri sajtóban megjelent cikk adja, amely Neszvadba Lajos cenzúrát kicselező, Oroszországból küldött levelét tartalmazza. Az üzenet írója később kommunista politikusként, majd a Kádár-korszakban a „nagy idők tanújaként” jelentős karriert futott be, hadifogsága alatt szerzett élményeit is többször megosztotta a nyilvánossággal. A levél, a szerző későbbi visszaemlékezései és a szakirodalom alapján bemutatom az orosz hadifogságot, valamint azon belül a Nyugat-Turkesztánban létrehozott táborok működését, az ottani körülményeket. Kitérek az oroszországi hadifogoly-levelezés gyakorlatára az első világháború időszakában, különös tekintettel a magyar katonák üzeneteire. Jellemzem az orosz levélcenzúra működését, problémáit, és példákkal illusztrálva írok arról, hogy miként próbáltak mégis tiltott információkat átadni a hadifoglyok. Legvégül elemzem azt, hogy ezeket a „furfangosan megírt”, szerencsésen megérkezett leveleket hogyan használta fel az osztrák-magyar sajtó és propaganda, milyen üzeneteket kívánt közvetíteni a szélesebb közönség részére történő közreadásukkal. Az írás kiegészíti a levélíróról „Németi Lajos, a »vörös Forrest Gump«. Képek, kérdések, kiegészítések, kritikák egy kommunista életútjához” címmel nemrég megjelent kötetemet.